Sunday, 10 February 2013

and the BAFTA goes to


This year's BAFTA awards have just been presented.  If you missed it then the results are below.

BEST FILM

Winner: Argo

Also nominated:
  • Les Miserables
  • Life of Pi
  • Lincoln
  • Zero Dark Thirty
OUTSTANDING BRITISH FILM

Winner: Skyfall

Also nominated:
  • Anna Karenina
  • The Best Exotic Marigold Hotel
  • Les Miserables
  • Seven Psychopaths
LEADING ACTOR

Winner: Daniel Day-Lewis - Lincoln

Also nominated:
  • Ben Affleck - Argo
  • Bradley Cooper - Silver Linings Playbook
  • Hugh Jackman - Les Miserables
  • Joaquin Phoenix - The Master
LEADING ACTRESS

Winner: Emmanuelle Riva - Amour

Also nominated:
  • Jessica Chastain - Zero Dark Thirty
  • Marion Cotillard - Rust and Bone
  • Jennifer Lawrence - Silver Linings Playbook
  • Dame Helen Mirren - Hitchcock
SUPPORTING ACTOR

Winner: Christoph Waltz - Django Unchained

Also nominated:
  • Alan Arkin - Argo
  • Javier Bardem - Skyfall
  • Philip Seymour Hoffman - The Master
  • Tommy Lee Jones - Lincoln
SUPPORTING ACTRESS

Winner: Anne Hathaway - Les Miserables

Also nominated:
  • Amy Adams - The Master
  • Dame Judi Dench - Skyfall
  • Sally Field - Lincoln
  • Helen Hunt - The Sessions
DIRECTOR

Winner: Argo

Also nominated:
  • Kathryn Bigelow - Zero Dark Thirty
  • Michael Haneke - Amour
  • Ang Lee - Life of Pi
  • Quentin Tarantino - Django Unchained
ORIGINAL SCREENPLAY

Winner: Django Unchained - Quentin Tarantino

Also nominated:
  • Amour - Michael Haneke
  • The Master - Paul Thomas Anderson
  • Moonrise Kingdom - Wes Anderson, Roman Coppola
  • Zero Dark Thirty - Mark Boal
ADAPTED SCREENPLAY

Winner: Silver Linings Playbook - David O Russell

Also nominated:
  • Argo - Chris Terrio
  • Beasts of the Southern Wild - Lucy Alibar, Benh Zeitlin
  • Life of Pi - David Magee
  • Lincoln - Tony Kushner
OUTSTANDING DEBUT BY A BRITISH WRITER, DIRECTOR OR PRODUCER

Winner: Bart Layton (director) and Dmitri Doganis (producer) - The Imposter

Also nominated:
  • James Bobin (director) - The Muppets
  • Dexter Fletcher (director/writer) and Danny King (writer) - Wild Bill
  • Tina Gharavi (director/writer) - I Am Nasrine
  • David Morris (director) and Jaqui Morris (director/producer) - McCullin
ANIMATED FILM

Winner: Brave

Also nominated:
  • Frankenweenie
  • Paranorman
DOCUMENTARY

Winner: Searching for Sugarman

Also nominated:
  • The Imposter
  • Marley
  • McCullin
  • West of Memphis
FILM NOT IN THE ENGLISH LANGUAGE

Winner: Amour

Also nominated:
  • Headhunters
  • The Hunt
  • Rust and Bone
  • Untouchable
CINEMATOGRAPHY

Winner: Life of Pi

Also nominated:
  • Anna Karenina
  • Les Miserables
  • Lincoln
  • Skyfall
COSTUME DESIGN

Winner: Anna Karenina

Also nominated:
  • Great Expectations
  • Les Miserables
  • Lincoln
  • Snow White and the Huntsman
EDITING

Winner: Argo

Also nominated:
  • Django Unchained
  • Life of Pi
  • Skyfall
  • Zero Dark Thirty
MAKE UP AND HAIR
Winner: Les Miserables

Also nominated:
  • Hitchcock
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Lincoln
  • Anna Karenina
ORIGINAL MUSIC

Winner: Skyfall

Also nominated:
  • Anna Karenina
  • Argo
  • Life of Pi
  • Lincoln
PRODUCTION DESIGN

Winner: Les Miserables

Also nominated:
  • Anna Karenina
  • Life of Pi
  • Lincoln
  • Skyfall
SOUND

Winner: Les Miserables

Also nominated:
  • Django Unchained
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Life of Pi
  • Skyfall
SPECIAL VISUAL EFFECTS

Winner: Life of Pi

Also nominated:
  • The Dark Knight Rises
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Marvel Avengers Assemble
  • Prometheus
SHORT ANIMATION

Winner: The Making of Longbird

Also nominated:
  • Here to Fall
  • I'm Fine Thanks
SHORT FILM

Winner: Swimmer

Also nominated:
  • The Curse
  • Good Night
  • Tumult
  • The Voorman Problem
RISING STAR (public vote)

Winner: Juno Temple

Also nominated:
  • Elizabeth Olsen
  • Andrea Riseborough
  • Suraj Sharma
  • Alicia Vikander

No comments:

Post a comment